Veľa muziky za málo peňazí

Asi takto by sa dali charakterizovať požiadavky niektorých slovenských zamestnávateľov. Na jednej strane celkom prirodzené správanie, no i šetrenie musí mať svoju mieru. Ak niekto očakáva, že zamestnanec bude bez reptania pracovať na jednej pozícii 5 rokov za rovnakých podmienok, veľmi sa mýli. Princípy trhového mechanizmu totiž fungujú už aj na Slovensku. Nie vždy na 100% ale v podstate fungujú.

Nedávno sa jedna nadnárodná spoločnosť v nemenovanom denníku sťažovala na nepripravenosť potenciálnych zamestnancov. Nedokážem posúdiť akí uchádzači boli prizvaní na osobné pohovory, no o primeranom ohodnotení za požadované vedomosti a skúsenosti sa v prípade tejto spoločnosti skutočne nedá hovoriť. Za ponúkané platové podmienky, ktoré ledva dosiahli hranicu súčasnej priemernej mzdy, takmer nulovú šancu na kariérny postup, biedny sociálny program, očakávali záujemcov s VŠ vzdelaním, 2 ročnou praxou v odbore, perfektonou angličtinu a vysokým pracovným nasadením. Išla som sa teda popozerať po ponukách iných spoločností. Napodiv taká „shop assistant”, po slovensky predavačka, má možnosť zarobiť si ponúkaním značkového oblečenia v nákupnom centre rovnako. Pýtate sa ako je to možné? Odpoveďou je známy zákon ponuky a dopytu.

Áno, súhlasím s tvrdením, že absolventi vysokých škôl v prevažnej väčšine nie sú dostatočne pripravení plnohodnotne sa zapojiť do pracovného procesu. Bohužiaľ je to tak, a pokiaľ školy nezačnú viac reagovať na potreby trhu práce a ministerstvo neprijíme rozumnú reformu, nemôžme čakať zmenu. Ale práve preto by sa zamestnávatelia mali snažiť motivovať a vychovávať svojích pracovníkov. Do absolventa treba investovať prostriedky a čas, ale na druhej strane je to investícia, ktorá v budúcnosti môže priniesť ovocie. V súčasnosti ponúkajú rôzne spoločnosti tréningové programy pre čerstvých absolventov, aby z nich vychovali budúcich manažérov. Myšlienka je to dobá a ak sa dotiahne do konca, je zárukou úspešného fungovania firmy. Pozície v rámci tréningových programov sú zvyčajne nižšie ohodnotené práve pre potrebu investície do vzdelania kandidáta. Po úspešnom absolvovaní programu si však záujemca zväčša finančne polepší. Problém nastáva v momente keď sa stane plnohodnotným členom tímu. Vtedy už môže očakávať zvýšenie platu iba v prípade, že postúpi na inú pozíciu alebo o zvýšenie sám zažiada. Samozrejme, nie všade je takáto prax bežná, existujú spoločnosti kde vedia pracovitých ľudí oceniť. Žiaľ, je ich pomenej.

Najviac ma zaráža, že si firmy ani neuvedomujú, že prehnanou lakomosťou si vlastne zvyšujú náklady. Vysoká fluktuácia zamestacov a jej dôsledky sú pre spoločnosť oveľa väčším finančným zaťažením ako premyslené zvyšovanie miezd. Je predsa všeobecne známe, že najväčším dôvodom pre odchod zo zamestnania je pre bežného Slováka možnosť lepšieho zárobku. Dokonca i nedávne prieskumy spokojnosti zamestnancov potvrdili, že až 75 % pracovníkov nie je spokojných so svojím ohodnotením. Celkom vysoké čílso. A keďže je v súčasnosti nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, vytvárajú sa pre šikovných ľudí dobré podmienky pre vyjednávanie. Preťahovanie a preplácanie zamestnancov nemôžu podniky rozhodne vnímať ako pozitívny jav. Aj v tomto prípade platí, že prevencia je dôležitá. Venovať sa mzdovej politike až keď odídu kľúčoví zamestnanci je naozaj neskoro. Lenže pokiaľ sa bude Slovensko naďalej prezentovať ako krajina s lacnou pracovnou silou, nebude to zrejme lepšie. Napriek tomu, že je ľudí nedostatok, platy výrazne nestúpajú. Práca v zahraničí je pre mladých stále atraktívna, a tak nám ročne ubúda ešte aj z toho mála, čo máme. Asi nakoniec budeme do zamestnania naozaj prijímať ľudí z Indie. Veď sú lacní, vzdelaní a pracovití. Zatiaľ…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>