Školské uniformy

ist1-871980-back-to-school.jpgNa Slovensku téma školských rovnošiat rezonuje už zopár mesiacov. Do debát sa zapájajú rodičia, učitelia, no svoje názory prezentujú aj samotní študenti. Zdanlivo nevinný nápad, ktorý je už realitou aj v susednom Poľsku, polarizuje spoločnosť na dva pomerne vyrovnané tábory.

Uniformy na našich školách zatiaľ povinné nie sú a podľa vyjadrení ministerstva školstva, v blízkej budúcnosti sa o ich zavedení ani neuvažuje. Rozhodnutie, či nosenie rovnošiat bude povinné, tak ostáva na samotných školách. Zaujať konkrétne stanovisko však vôbec nie je jednoduché. To, čo niektorí vnímajú ako pozitívum, iní hodnotia ako nevýhodu. Aké sú teda možné výhody alebo riziká spojené so zavedením tejto povinnosti? Odpoveď som sa snažila popísať v nasledujúcich riadkoch.

Rovnosť šancí

Asi najväčšou výhodou a zároveň aj príčinou, ktorá vedie k úvahám o zavedení uniforiem je skutočnosť, že predpísaný odev by mohol pomôcť zotrieť sociálne rozdiely medzi deťmi. Žiaci zo sociálne slabších rodín majú problém zaradiť sa do kolektívu, často sú izolovaní od zvyšku triedy, nakoľko vznik kamarátstiev je neraz podmienený sociálnym statusom rodičov. Slovné urážky či ohováranie nie sú v kolektíve žiakov ničím výnimočným. A práve v období, keď nám na vzhľade začína najviac záležať, sa uštipačné a posmešné poznámky spolužiakov môžu negatívnym spôsobom podpísať na psychike.
Sústrediť sa na učivo, porovnávať sa na základe vedomostí, budovanie rebríčka hodnôt. To všetko by vraj odbúrala rovnošata. Otázkou je, či by sa skutočne dosiahol želaný efekt. Správanie a životné hodnoty sú následkom výchovy. Ak sa niekto bude chcieť správať povýšenecky, žiadna uniforma mu v tom nezabráni. Iba nosenie rovnošaty z nás slušných ľudí neurobí. Okrem toho príkazy a zákazy nepôsobia na nikoho dobre. Náhly zákaz obliekať sa podľa zvyklostí by mohol vyvolať vlnu odporu voči škole a učeniu.

Koniec parády

Ďalším vnímaným pozitívom je skutočnosť, že uniforma nás ušetrí každodenného lamentovania pred skriňou. Voľba je totiž jasná, žiadne trápenie čo si obliecť. Príprava do školy by zrejme naozaj trvala kratšie, keďže by voľba padla akurát na ponožky, či topánky. Problém je, že súčasné uniformy sa vôbec nesnažia držať krok s módou a nehľadia ani vek žiaka. Či máte rokov šesť alebo dvanásť, unifoma je tá istá. Rovnako fádna. Tmavé farebné odtiene, neforemný strih. Širšia paleta farieb by určite nezaškodila. Vkusné a moderné uniformy by tak možno neboli tŕňom v oku toľkým študentom.

Nižšie náklady

Mnohí apelujú aj na ekonomické dopady. Jedna, či dve rovnošaty by zrejme zaťažili rodinný rozpočet v menšej miere ako klasické oblečenie. Aj o tomto názore však možno polemizovať, pretože cena uniforiem nemusí byť vždy výhodná. Okrem toho porebujú deti oblečenie aj mimo školy, takže úspora finančných prostriedkov zaiste nebude veľká.

Tradícia

Na Slovensku sme v minulosti chodili v uniformách – pionierskych rovnošatách. Tie sa síce nenosili počas celého školského roku, no pri dôležitých spoločenských udalostiach boli všetci povinne rovnakí – šedomodrí. Avšak na telocviku, či spartakiáde boli úbory jasne predpísané a povinné – biele tielko, červené trenírky, resp. modré trenky pre dievčatá a jarmilky. Pamätám si, s akým odporom sme si ich obliekali na každú hodinu telesnej výchovy. Či ste mali pár kíl navyše alebo na vás úbor visel, museli ste si ho na seba natiahnuť. Napriek spomenutému sa nedá tvrdiť, že by na Slovensku existovala tradícia nosenia školských uniforiem. Ich povinné zavedenie na naše školy je skôr chápané ako snaha opäť prebrať niečo nové zo západu.

Potláčanie originality

Povinnosť vyzerať každý deň rovnako sa dá vnímať aj ako popieranie práva na slobodný prejav a originalitu. Najmä mládež, ktorá sa snaží čo najviac odlíšiť od väčšiny, môže prijať nariadenie s nevôľou. Paradoxne však uniforma dokáže v istom zmysle plniť funkciu originality a výnimočnosti. Každá škola má totiž vlastnú rovnošatu a jej nositeľ je jasne zadefinovaný. V zahraničí študenta prestížnej školy rozoznáte na prvý pohľad.

8 Responses to Školské uniformy

 1. Pjotr hovorí:

  Osobne som za uniformy v školách, lenže s istým nápadom a zapojením študentov do návrhu.

  Prečo športovci nosia uniformy (dresy) pri hre? Lebo chcú ukázať, že sú jeden celok a držia pokope.

  Možnože je dobré na nejakej škole po dohode s kolektívom triedy dohodnúť sa, že si vymyslia uniformy, tie sa dajú ušiť a celá trieda bude na škole chodiť uniformovaná. Povedzme sa vyberie jedna z najlepších tried a nechá sa voľná anketa, či sa ostatným triedam uniformy páčia a ako ich vnímajú. Na základe toho sa potom rozhodnúť ;-) .

  A ozaj, keď vidia mladší na starších, čo nosia, oni chcú tiež.

 2. Nana hovorí:

  Myslím si, že by to bolo cool keby sme mali uniformy, každé ráno strávim nemalú chvíľku pred skriňou. Takto by som aspoň tak často nemeškala. :D

 3. milos hovorí:

  povinnost nosit uniformu ziaden zakon neuklada cize takato polemika priamo koresponduje s porusovanim zakladnych ludskych prav a slobod a ustavy SR kedze aj v tomto pripade by muselo platit zakon-uniforma-satna na prezlcenie pretoze nik nemoze nutit nikoho aby chodil oznaceny mimo pracovny alebo vyucovaci proces oznaceny chodili zidia za hitlerovskeho nemecka je to absolutne nepriatelne a ponizujuce

 4. lenka hovorí:

  Myslím si , že by bolo dobré aby sme nosili uniformy. každá škola by mala iné uniformy, ked môžu mat sukromné stredné školy, tak prečo nie aj štátne?Ja si myslím , že by sa nerobili rozdiely medzi študenta,i, že ona má mikinu za napr 18 eur, a a tá druhá ma za 22eur. Ved ked každý buide mat uniformu, tak by sme boli všetci rovnako oblečený, len my baby by sme mali sukne a chalani nie, laebo že by sme mali nohavice, ako ktorá by chcela. Na toto by mal štát prispiet z nijakých fondov, myslím že by sa tie eurá našli vo vláde. Ved si zoberte aké maju poslanci plati, keby sa každí jeden vzdal nejake tej sumy, tak by sa tie eurá nazbierali.Svoja škola , by čiež prispela na to, myslím si že by to bolo spravodlivé.

 5. juro hovorí:

  podla mna by uniformy mohli byt dobre ale iba ak by si ich studenti sami vybrali co je nerealne. a preco? lebo studenti sa nevedia zhodnut na tom kto bude mat kde miesto na topanky v satni takze cast by bola nespokojna urcite a ta by sa vyhovarala na ustavu

 6. Bianka hovorí:

  Myslím si ,že uniformy je veľmi dobrí napad….bola by som za keby dievčata nosili čižmi na podpätkoch a mali by sukne a nejakú bielu košelu

 7. Bianka hovorí:

  Myslim si, že uniforma je super nápad mohl iby byť:
  1. čižmičky dlhšie na podpädku
  2.sukňá
  3.biela košielka….nwm
  čo vy na to?

 8. MIMI hovorí:

  Milos suhlasim stebou v nasej triede uz vznika peticia !!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>