Lenivci a chudobní starnú rýchlejšie

hours.jpgĽudia, ktorí sú pravidelne fyzicky aktívni a majú vyššiu životnú úroveň sa podľa najnovších štúdií zdajú byť biologicky mladší.

Aj vy stále odkladáte návštevu fitnescentra? Preferujete radšej polihovanie na gauči s kalorickou pochúťkou v rukách? Predierate sa životom, no nemáte odvahu na zmenu? Nuž potom sa oberáte o pekných pár rokov života. Aspoň to tvrdia poprední svetoví vedci.

Tajomstvo starnutia

Za procesom starnutia stoja špeciálne sekvencie – teloméry, respektíve ich dĺžka. Teloméry sa nachádzajú na koncových oblastiach chromozómov a tvoria akúsi ochrannú čiapočku. Svojou podstatou sa podobajú bunkovým hodinám. Zakaždým keď sa bunka delí sa teloméry skracujú. Pri delení bunky vznikajú dve nové, ktoré sú navlas podobné tej pôvodnej, avšak ich teloméry sú kratšie oproti materskej bunke o presne určenú sekvenciu. Ak sa teloméry skrátia na istú kritickú hodnotu, bunkové delenia ustane. To sa stáva po 15-20 cykloch delenia. Takto je v tele obmedzené delenie takmer všetkých buniek. Skracovaný telomer veľmi úzko súvisí so starnutím, to je dôvod, prečo sa odborníci domnievajú, že v telomerách je ukryté tajomstvo starnutia. Rozhodli sa teda skúmať, čo urýchľuje mechanizmus ich zmenšovania. Na vybranej vzorke ľudí pozorovali dĺžku týchto sekvencií aby odhalili pozitívny dôkaz o biologickom veku daného jedinca.

Pasivita sa nevypláca

Sedavý spôsob života nám pridáva roky. S týmto tvrdením prišli nedávno vedci z Londýna opierajúc sa o výsledky rozsiahleho výskumu. Do štúdie bolo zapojených dovedna 2401 párov dvojičiek, ktoré vedcom poskytli potrebné informácie týkajúce sa ich životného štýlu (úroveň fyzickej aktivity, fajčenie, obezita) a vzorky krvi pre testy DNA. Výskum odhalil, že ľudia, ktorí boli menej fyziky aktívni, mali kratšie teloméry ako tí, čo sa hýbali pravidelnejšie. Najaktívnejší ľudia mali dĺžku telomérov rovnakú ako usadlejší, až o 10 rokov mladší jedinci.

Vyšší štandard, mladšie telo

Ľudia z nižších sociálnych vrstiev majú kratšie teloméry svojich chromozómov, čo ich robí biologicky staršími. Ďalší objav londýnskeho tímu vedcov. Tentoraz sa na testovaní zúčastnilo viac než 1552 dvojčiat ženského pohlavia vo vekovej skupine 18 až 75 rokov. Sledované ženy boli zároveň rozdelené do piatich skupín líšiacich sa životnou úrovňou podľa Národnej štatistiky socioekonomickej klasifikácie. U žien s nižšou životnou úrovňou boli jednoznačne častejšie nachádzané chromozómy s kratšími telomérmi. Pokiaľ by sa nájdený rozdiel previedol na roky života, potom skupiny s nižšou životnou úrovňou budú ukrátené priemerne o sedem rokov života. Vedci sú teda presvedčení, že socioekonomický status má jednoznačne vplyv na dynamiku telomérov. Za tento jav je pravdepodobne zodpovedný psychologický stres, ktorý vedie k zvyšovaniu úrovne oxidatívneho stresu v tele s následným zvýšeným opotrebovávaním buniek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>