Staronový Monitor 9

exam.jpgNasledujúci týždeň budú musieť všetci deviataci písať testy Monitora 9, ktoré sa po prvýkrát spoja s medzinárodným testovaním PISA. Tento spôsob preverovania vedomostí bude celoplošný a povinný.

Nie je to tak dávno, čo sa na stredné školy prijímali žiaci na základe dosiahnutých študijných výsledkov a vstupných písomných testov. V súčasnosti je však detí menej, preto väčšina stredných škôl prijíma budúcich študentov iba na základe výsledkov Monitora. Tento rok by sa na testovaní malo zúčastniť približne 59 000 žiakov z celého Slovenska. Monitor má absolvovať každý žiak deviateho ročníka základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským. Žiaci osemročných gymnázií sú tejto povinnosti ušetrení.

Testovanie prebehne v stredu 6. februára. Študenti budú mať na vyriešenie zadaných úloh spolu 150 minút, pričom medzi jednotlivými blokmi budú dve 10 minútové a jedna 15 minútová prestávka. Výsledky testov vyhodnotí Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) na reprezentatívnej vzorke. Správne odpovede budú zverejnené na webovej stránke www.statpedu.sk 8. februára.

Podľa vyjadrení ministra školstva Jána Mikolaja je obsah tohtoročného Monitoru v porovnaní s minulosťou obohatený o úlohy, ktorých cieľom je preveriť matematickú a čitateľskú gramotnosť. Ich riešenie má odhaliť schopnosť žiakov aplikovať získané vedomosti do praxe. Ministerstvo teda reaguje na posledné nelichotivé výsledky medzinárodného monitoringu PISA, ktoré poukázali na viaceré nedostatky slovenského školského systému.

V súvislosti s minuloročným škandálom sa však vynárajú viaceré pochybnosti o objektivite výsledkov. Podľa vyjadrenia ŠPÚ sa tento rok zvýšia bezpečnostné opatrenia, ktoré by mali zabrániť úniku informácií. Minulý rok totiž otázky z testov veselo kolovali po internete. Tohtoročné testy obsahujú nové ochranné prvky a ochranné znaky budú mať aj zásielky s testami. Nové opatrenia by v prípade zneužitia mali jednoznačne odhaliť vinníka. Otázny je však postup zúčastnených pedagógov. Odpisovanie, či pomoc zo strany vyučujúcich totiž v minulosti neboli ničím výnimočným. Ako sa však vyjadril tajomník ŠPÚ, v tomto smere je potrebné spoliehať sa na profesionalitu učiteľov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>