Škola volá

ist1-3512924-walking-to-school.jpgJanuár sa nesie v znamení veľkých zmien pre škôlkárov. Práve v týchto dňoch sa otvárajú dvere väčšiny základných škôl, aby dali možnosť malým nezbedníkom ukázať svoje schopnosti a zoznámiť sa s prostredím, v ktorom strávia nasledujúcich deväť rokov. Od septembra sa pre nich končí bezstarostný život plný hier a zábavy a čakajú ich povinnosti školákov.

Aby boli deti dostatočne pripravené na svoju novú životnú rolu, počas celého predškolského ročníka im učitelia v materských školách venujú zvýšenú pozornosť. V tomto období sa formou hier a rôznych úloh zameriavajú sa na rozvoj detského vnímania, poznania a rozumových predstáv. Okrem tréningu mysle prostredníctvom spevu, recitácie, či výuky cudzích jazykov, sa kladie dôraz aj na zvýšenie grafomotorických zručností každého škôlkára. Dieťa sa v tomto období stáva majiteľom pracovných listov, ktoré vypĺňa každý deň, aby sa naučilo správne držať ceruzku a v budúcnosti pero.

Okrem učiteľov by sa však predškolskej príprave mali venovať aj rodičia a učiť svoje ratolesti samostatnosti, zodpovednosti a iniciatíve, ktorá sa od nich bude v škole vyžadovať. Netreba sa pritom báť, že dieťa zmenu nezvládne. Vo veku šiestich rokov detský organizmus prechádza výraznými telesnými aj psychickými zmenami. Zrýchľuje sa rast, nastáva formovanie postavy, dieťa sa stáva pokojnejším, schopným sústrediť sa. Pociťuje potrebu byť súčasťou kolektívu a zaujíma sa o nové veci, ktoré ho dokážu zaujať na dlšie časové obdobie. Teší sa na nových kamarátov, i na to, ako si vyskúša všetky tie „zázračné veci” od peračníka až po aktovku.

U každého dieťaťa je však rozvoj individuálny, a preto je vhodné poradiť sa o pripravenosti na školské povinnosti s odborníkom. Prípadné odialenie nástupu do školy neznamená katastrofu, ale iba zníženú schopnosť dieťaťa prispôsobiť sa zmenám, ktoré sú s nástupom do školy spojené. Akokoľvek je dieťa inteligenčne vyspelé, bude lepšie ak ho ešte ponecháte v škôlke, kým si bude samo sebou istejšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>