Hluk, nenápadný zabijak

ist1-3895646-announcement.jpgAk ste si doteraz mysleli, že nadmerný hluk vedie „iba” k poškodeniu sluchových orgánov, mýlili ste sa. Podľa Svetovej zdravorníckej organizácie (WHO) má zvýšená hladina zvuku na svedomí viaceré negatívne dopady na ľudské zdravie. Okrem porúch spánku, zníženej kocentrácie, úzkosti, zhoršenej činnosti srdcového svalu, nahluchlosti aj smrť. Ako uvádza WHO, až 200 000 ľudí zomrie ročne na následky srdcového zlyhania v dôsledku neprimeraného hluku.

V prípade dlhodobého pôsobenia môžu problémy so sluchom nastať už pri 85 decibeloch (frekventovaná križovatka, či hlasná hudba v slúchadlách). Za silný hluk sa považuje úroveň od 90 decibelov, pričom pri 130 decibeloch už vnímame miesto zvuku iba bolesť. Aj jednorázové krátkodobé vystavenie vysokým úrovniam zvuku môže mať trvalé následky v podobe hučania, či pískania v ušiach. Alarmujúce je zistenie, že i nízke úrovne hlasitosti (okolo 40-50 decibelov) dokážu výrazným spôsobom ovplyniť náš psychický a v konečnom dôsledku i fyziký stav. Predovšetkým počas spánku by náš organizmus nemal byť vystavený takmer žiadnemu hluku, ak teda nestojíme o nespavosť, poruchy učenia, či zhoršenú pamäť.

Počas dňa sme neustále obklopení hlukom, ktorý mnohí z nás už ani nevnímajú. Berieme ho ako prirodzenú súčasť nášho života. Prah našej počúvateľnosti sa posúva a lekári zisťujú, že počuteľnosť najmä vysokých frekvencií zvuku sa u mladých ľudí zhoršuje. Čoraz nebezpečnejší sa stáva dopravný ruch. Nemá takú výraznú intenzitu, ale jeho nekončnosť vyvoláva nepríjemné pocity, zhoršuje náladu a zvyšuje krvný tlak.

Niektorí ľudia však môžu namiesto negatívnych účinkov prežívať v hlučnom prostredí príjemné pocity. Reč je diskotékach. Podľa viacerých odborníkov má vysoká hlučnosť spolu s opakujúcimi sa rytmickými štruktúrami podobné účinky ako adrenalínový šport, a preto ju podaktorí jednotlivci vyhľadávajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>