Stredoškolákom sa blýska na lepšie časy

ist1-4857762-handshake.jpgNa trhu práce sú najúspešnejší absolventi vysokých škôl. To je fakt vyplývajúci z minuloročných štatistík. I na pracovných miestach určených pre ľudí so stredoškolským vzdelaním sa vo veľkej miere uplatňujú kandidáti s vysokoškolským diplomom. Najmä z odborov, ktoré chrlia absolventov ako na bežiacom páse.

Trh má ale obmedzené možnosti a vedúcim, či samostatne fungujúcim pracovníkom môže byť len hŕstka šťastlivcov. Cenia sa vedomosti, skúsenosti, vystupovanie a spoľahlivosť. Menej úspešným potom neostáva nič iné iba pokukovať po miestach na nižších úrovniach. To však znamená zužovanie možností pre maturantov.

Situácia sa našťastie mierne zlepšuje a študenti elektrotechnických, strojárskych, stavebných alebo zdravotníckych odborov sú na poli práce čoraz viac úspešnejší. Je to najmä vďaka odbornosti, ktorá vysokoškolákom chýba. Najťažšie si hľadajú prácu mladí ľudia po ukončení stredných škôl s poľnohospodárskym a lesníckym zameraním a odborov z oblasti textilného a odevného priemyslu. Naopak, vyštudovaní polygrafi sa v minulom roku zamestnali všetci.
Súčasnosť ukazuje, že i človek s maturitou môže byť rovnako úspešný ako absolvent vysokej školy. Stačí upriamiť pozornosť na cudzí jazyk a neustále si rozširovať vedomosti v odbore. Kvalifikovaných ľudí je stále nedostatok, a tak zamestnávatelia prahnú po odborníkoch, ktorých už nie je potrebné zaškoľovať.

Kde sa oplatí študovať

Automobilový priemysel zažíva na Slovensku svoj boom. Do roku 2010 sa počíta so vznikom 60-tisíc pracovných miest. Dopyt bude predovšetkým po zváračoch, obsluhe CNC strojov, elektrotechnikoch, automechanikoch, či metrológoch. Svoje miesto nájdu aj odborníci v oblasti riadenia kvality, ktorá je dôležitou súčasťou každého výrobného podniku.

Smolou je, že počet súčasne študujúcich žiakov ani zďaleka nepokrýva budúce potreby trhu. Dôvodom je nedostatočná informovanosť verejnosti. Ľahko sa tak môže stať, že namiesto znižovania nezamestnanosti medzi slovenskými občanmi, sa budú zamestnávať cudzinci. Chýbajúce informácie o možnostiach uplatnenia absolventov jednotlivých odborov ovplyvňujú rozhodnutia rodičov i žiakov. Štruktúra absolventov nie je zďaleka vyvážená. Napríklad na jedného vyštudovaného stavebníka a kartografa pripadá sto voľných pozícií, zatiaľ čo 6-tisíc absolventov spoločenských vied musí bojovať o 82 voľných pozícií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>