Rýchlosť reči

Bežný človek hovorí rýchlosťou približne 12 hlások za sekundu. Svojmu materinskému jazyku sme však schopní porozumieť aj v prípade zrýchlenia reči na 50 hlások za sekundu. Zaujímavé pritom je, že ak sa akýkoľvek zvuk opakuje 20 alebo viackrát za sekundu, už nerozoznávame sled oddelených zvukov, ale iba bzučanie. Prečo teda dokážeme porozumieť reči, ktorej hlásky sú vyslovované rýchlosťou, pri ktorej už jednotlivé zvuky nie sme schopní rozlíšiť? Je to vďaka nášmu mozgu. Ak totiž poznáme kontext, mozog dokáže vyplniť vzniknuté medzery medzi hláskami.

One Response to Rýchlosť reči

  1. Ioannes hovorí:

    Je preto zaujimave, ze zidovsky novodoby jazyk IVRIT pozna len spoluhlasky a samohlasky si vie doplnit clovek sam v podvedomi. Je to zaujimave riesenie jazyka.
    Oproti minulosti bol IVRIT velmi zjednoduseny. Co takto urobit to aj so slovencinou ? Ked to funguje inde vo svete preco nie na Slovensku ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>