Rekordy: Najrýchlejšie ryby

Plachetník atlantický (Istiophorus Platypterus)

112 km/h

Táto mečiarovitá ryba je považovaná za najrýchlejšiu rybu na svete. Na krátke vzdialenosti zaplávala vzdialenosť 91 metrov za 3 sekundy. Do dĺžky 1,5 m dorastá už za jeden rok. Vo všeobecnosti však nie je väčšia než 3 metre a len zriedka váži viac než 90 kg.

Marlín pruhovaný (Tetrapturus audax)

80 km/h

Marlín je ryba, ktorú svojho času spopularizoval Ernest Hemingway vo svojom diele Starec a more. Vtedy ich bolo ešte dosť, no dnes sú na pokraji vyhynutia. Zdržiavajú sa v blízkosti americko tichomorského pobrežia. Sú to veľké ryby s hmotnosťou do 700 kg a zvyčajne sa živia sardinkami. Pri prenasledovaní koristi si marlíni v chladných hĺbkach oceánu „zapínajú systém“, ktorý im zvyšuje teplotu očí a mozgu.

Makrelovec Wahoo (Acanthocybium solandri)

77 km/h

Vyznačuje sa dlhým štíhlym telom. Je obratným plavcom schopným prudko meniť smer pohybu. Priemerná hmotnosť je od 6 do 9 kg. Môže však dosiahnuť hmotnosti nad 80 kg a dĺžky 2 m. Je považovaný za jednu z najchutnejších rýb.

Tuniak modroplutvý (Thunnus thynnus)

76 km/h

Má silné prúdnicovité telo, ostro zakončený rypák, kosákovité prsné plutvy a vysokú polmesiacovitú chvostovú plutvu. Prsné a brušné plutvy si môže uložiť do osobitných rýh, čím si ešte väčšmi znižuje odpor tela pri rýchlom plávaní. Populácia tuniakov v Stredozemnom mori je vďaka výdatnému rybolovu na pokraji vyhynutia. Preto je zaradený na červený zoznam chránených živočíchov ICES.

Tuniak žltoplutvý (Thunnus albacares)

74 km/h

Patrí medzi najkrajšie a najrýchlejšie ryby na zemi. Nájdeme ho v indickom, atlantickom aj tichom  oceáne. Vďaka dokonalej symetrii  a  torpédovitému tvaru tela je schopný dosiahnuť vysokých rýchlostí, ktoré mu umožňujú utiecť pred predátormi ako žralok alebo marlín.

Žralok modrý (Prionace glauca)

69 km/h

Žije v tropických oblastiach v hlbokých vodách oceánu. Je nočný predátor a loví teda len v noci. Experti odhadujú, že v súčasnosti žije na svete menej než 3500 týchto nebezpečných drsnokožcov. Zaraďuje sa teda do vysoko ohrozenej skupiny živočíchov.

Albula – Bonefish (Albula vulpes)

66 km/h

Žije v tropických vodách a živí sa vyhľadávaním potravy pri morskom dne. Dospelí jedinci dosahujú veľkosti okolo 4,5 kg. Jej mäso je bohaté na množstvo drobných svalových kostičiek. I napriek tomu je však chutné a cenené.

Mečiar obyčajný (Xiphias gladius)

64 km/h

Nesprávne nazývaný „Mečúň“ patrí do čeľade mečiarovitých spolu s marlínom a plachetníkom. Má najdlhší meč vo svojej čeľadi merajúci až 1,5 metra, kým telo dorastá do dĺžky 3 – 5 metrov. Mečiar sa združuje na voľnom mori, keď pláva pri hladine chrbtová plutva mu vyčnieva z vody. Rozšírený je vo všetkých teplých moriach. Dosahuje hmotnosť 20 – 400 kg. Je obľúbenou rybou športových rybárov.

Tarpon (Megalops cyprinoides)

56 km/h

Žije v plytších pobrežných vodách a ústiach riek v tropických a subtropických oblastiach. Je to štíhla a mimoriadne silná ryba. Telo jej pokrývajú veľké a pevné šupiny so strieborným kovovým leskom. Poznávacím znakom je nápadne predĺžený posledný lúč chrbtovej plutvy. Je neskrotným dravcom, ktorý požiera všetko, čo sa mu postaví do cesty. Môže dorásť až do 250 cm a dosiahnuť hmotnosť 160 kg.

Žralok tigrovaný (Galeocerdo cuvier)

53 km/h

Je veľký a silný žralok žijúci väčšinou v pobrežných vodách tropických a subtropických morí po celom svete, od plytkých vôd až do hĺbky 140m. Dospelý dorastá až do veľkosti 3,25 – 4,25 m a váhy 385 až 635 kg. Je jediným vajcoživorodým žralokom v čeľadi Carcharhinidae. Počas života môže mať 10-82 mláďat. Zaujímavosťou je, že žraloky síce produkujú vajíčka, ale mláďatá sa rodia živé a úplne pohyblivé. Je veľmi agresívny a podľa štatistík ISAF má na svedomí 12 percent všetkých útokov na potápačov.

One Response to Rekordy: Najrýchlejšie ryby

  1. eoil hovorí:

    Bolo by zaujimave zistit aku rychlost vyvynie nas pstruh, tiez to asi nebude az tak malo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>