Severný ľadový oceán

Patrí k najchladnejším miestam na zemi a spolu s časťou územia Ruska, Aljašky, Kanady, Grónska, Islandu, Nórska, Švédska i Fínska vytvára oblasť zvanú Arktída. Nájdeme ho na severnej pologuli kde jeho prevažná časť leží za polárnym kruhom. Kvôli nízkym teplotám je počas roka do značnej miery pokrytý vrstvou ľadu. Zatiaľ!

Až do augusta tohto roka predstavovala v lete ľadová pokrývka rozlohu v priemere 9 miliónov km2. Bohužiaľ posledné merania ukazujú, že sa v polárnych oblastiach ľad topí stále vo väčších objemoch, ba dokonca existuje hrozba, že do roku 2050 bude oceán počas letnej sezóny úplne bez ľadu. I keď obchodné využitie námorných trás by v prípade roztopenia ľadu zrejme potešilo nemálo materiálne zmýšľajúcich ľudí,  dúfajme a hlavne robme všetko preto, aby k tomu nedošlo. Príroda vie byť totiž krutá, ako už  neraz ukázala.

Oblasť Arktídy je nehostinná ale zároveň krásna, no najmä zraniteľná. Aby sme ju mohli lepšie chrániť, mali by sme ju spoznať. Poďme sa teda niečo naučiť o jej časti, ktorú tvorí  Severný ľadový oceán.

  • Severný ľadový oceán je najmenším zo všetkých oceánov. Má rozlohu 14 090 000 km2.
  • Severný ľadový oceán je zároveň najplytším svetovým oceánom, s priemernou hĺbkou  „iba“ 1 038m.
  • V Severnom oceáne leží najsevernejší bod planéty – Severný pól.
  • Najsevernejším nezamŕzajúcim prístavom je mesto Murmansk ležiace na území Ruska.
  • Pozdĺž pobrežia tohto oceánu žije viac rýb než kdekoľvek inde na svete.
  • V zimných mesiacoch sa teploty pohybujú okolo – 40 °C, v lete stúpajú až na + 10 °C.
  • Vzhľadom na vysoký tlak vzduchu ročne spadne v tejto oblasti iba okolo 200 mm zrážok a to v podobe snehu.
  • Na jeho zamrznutých plochách majú svoje útočisko polárne medvede, polárne líšky a tulene.
  • Podľa klimatických modelov sa predpokladá, že k úplnému roztopeniu morského ľadu dôjde v septembri medzi rokmi 2040 a 2100. Viac ako polovica analyzovaných modelov ukazuje takmer úplné roztopenie v septembri 2100. Letné roztopenie ľadu sa začne prejavovať približne v roku 2029. Dôsledkom roztopenia by sa do atmosféry mohlo dostať veľké množstvo metánu, čo by následne zrejme viedlo k vážnemu globálnemu otepleniu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>