Smiať sa oplatí

558464571.jpgSmiech je korením života. Taký malý zázrak. Jeho kúzelná moc robí s ľuďmi divy. Smiech lieči, uvoľňuje napätie, zlepšuje fyzický i psychický stav človeka, predlžuje život. Zbližuje, utešuje, podporuje, rieši problémy. Je príťažlivý, nákazlivý, dokonca pridáva na kráse. Je kľúčom k priateľstvu a láske. Jednoducho povedané, mení život k lepšiemu.

Nedávne výskumy potvrdili, že ľudia sa s pribúdajúcimi rokmi smejú čoraz menej. Zatiaľ čo sa deti v predškolskom veku smejú takmer 400 krát za deň, u dospelých je denný priemer 17! Niektorí odborníci dokonca prehlasujú, že dnešný dospelý človek sa smeje podstatne menej ako ľudia spred niekoľkých desiatok rokov. Hektický spôsob života plný stresu a negatívnych informácií si zrejme vyberá svoju daň. Strácame zmysel pre humor a sebairóniu. Situácia je natoľko vážna, že vo svete začali vznikať kluby smiechu.

Smiech lieči celé telo

Smiech priaznivo vplýva na hladinu hormónov v našom tele. Znižuje úroveň stresových hormónov ako sú kortizol, adrenalín, noradrenalín, dopamín, somatotropín, prolaktín a pomáha zvyšovať hladinu endorfínov, takzvaných hormónov šťastia. Pri smiechu prijímame viac kyslíka a prečisťujeme dýchacie cesty. Dochádza k prekysličeniu organizmu, zrýchľuje sa činnosť srdca. Pravidelná dávka tohto všelieku odbúrava stres, znižuje riziko infarktu a posilňuje imunitný systém.

Smiech uvoľňuje

V momente keď sa smejeme, zabúdame na problémy. Vyplavuje sa z nás napätie a negatívna energia. Dochádza k uvoľneniu svalstva. Explózia radosti zapája do činnosti približne tristo svalov celého tela, od brucha cez hrudník až po tvár. Následne prichádza úľava, ktorá pomaly prestupuje celým telom.

Smiech skrášľuje

Hovorí sa, že stav pleti odráža stav našej duše. Dobrá nálada, psychická pohoda a príjemné myšlienky sú najlepšou zbraňou proti vráskam, sivej pleti, nezdravým vlasom, či akné. Smiechom dokonca chudneme. Dalo by sa povedať, že smiech je najlacnejším vizážistom.

Smiech zbližuje

Humor je určite dobrý spôsob ako uvoľniť napätú situáciu doma či v práci. Pomáha vyrovnať sa s problémami, rúca bariéry, utužuje a prehlbuje vzťahy. Nikto predsa netúži po spoločnosti večne ušomraných jedincov. Pozitívny pohľad na svet, zmysel pre humor nám otvára cestu k mnohým priateľstvám.

 

Smiech robí náš život krajším a jednoduchším. Preto sa snažme smiať čo najviac. Nech je situácia akokoľvek vážna, dôvod na úsmev sa vždy nájde. Stačí len chcieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>