Aligátor

Aligátor je druh krokodíla patriaci do čeľade aligátorovité. V súčasnosti existujú na zemi dva druhy aligátorov – aligátor mississipský a aligátor čínsky.

Už z mena je zrejmé, kde by sme mohli oba tieto druhy hľadať. Aligátor mississipský sa vyskytuje v južných oblastiach USA od Severnej Karolíny  až po rieku Rio Grande v Texase. Aligátor čínsky zase žije v Číne, v oblastiach okolo rieky Jang-c’-ťiang.  Oba druhy sa zdržujú prevažne v močiaroch, bažinách, prípadne v  pomaly tečúcich riekach.

Zatiaľ čo aligátor mississipský dorastá až do dĺžky 5,5 m jeho najbližší príbuzný aligátor čínsky často nedosiahne  ani 2 metre. Oba jedince lovia prevažne v noci a živia sa slimákmi, slávkami, rybami ale aj hadmi, vtákmi, či menšími cicavcami. Dožívajú sa 50 až 70 rokov.

Aligátory sú samotárske tvory, a tak sa samice a samce stretávajú iba v období párenia.  Mláďatá sa liahnu z vajec, pričom inkubačná doba trvá od 2 do 3 mesiacov. To, či bude mláďa aligátora samček alebo samička záleží od teploty. Samčeky sa liahnu zo zahriatych vajec  (nad 33 °C), samičky naopak z chladnejších (pod 30 °C). Hneď po vyliahnutí sú sebestačné, avšak pri matke zostávajú až do troch rokov.

I keď aligátory nemajú hlasivky dorozumievajú sa rôznymi  zvukmi, ktoré vydávajú  cez nozdry alebo hrdlo. Komunikovať s okolím začínajú od samého začiatku svojho života. Ešte vo vnútri vajíčok sa mláďatá hlasito ozývajú aby dali matke signál, že im treba pomôcť vyliahnuť sa.

Vďaka nekontrolovanému lovu a rozširovaniu ornej pôdy patrí dnes  aligátor čínsky ku kriticky ohrozeným druhom.  Aligátor mississipský je na tom o trochu lepšie, avšak aj tento druh patrí v USA medzi chránené zvieratá nakoľko si ho mnohí mýlia s americkým krokodílom, ktorý je v mnohých oblastiach  v ohrození.

Rozdiel medzi aligátorom a krokodílom

Najľahším spôsobom ako odlíšiť aligátora od krokodíla je pozrieť sa im bližšie na zúbky. Krokodíly majú v hornej čeľusti zárez, do ktorého zapadá štvrtý dolný zub, takže ho je vidno, aj keď sú čeľuste zatvorené. Naopak u aligátora tento zub uvidíme až keď čeľuste roztvorí. Okrem toho majú aligátory pomerne krátky pysk a je širší ako u krokodílov.

Zaujímavé fakty

 • Samec  aligátora meria v priemere 4 metre a váži približne 200kg. Niektorí samci však dorastajú až do hmotnosti  500 kg.
 • Podľa  amerických štatistík v priemere raz za rok nastane na pristávacej dráhe  letiska  zrážka lietadla s aligátorom.
 • Svaly čeľuste používané na hryzenie (zatváranie čeľuste) sú veľmi silné.  Naopak svaly určené  na otvorenie čeľuste sú  natoľko slabé, že človek dokáže udržať čeľusť zatvorenú  holými rukami  alebo kúskom lepiacej pásky.
 • Aligátory nedokážu hýbať jazykom a ak chcú prehltnúť potravu musia zdvihnúť celú hlavu.
 • Mláďatá pri liahnutí prerazia vaječnú škrupinu pomocou tzv. vaječného zuba.
 • V studenom počasí  (pod 4 °C) sa dostávajú do latentného stavu. Vykopú si priehlbinu  pozdĺž toku rieky a zotrvajú v nej kým sa neoteplí.
 • Na rozdiel od cicavcov, ktoré spotrebujú až 80% prijatej potravy na udržanie telesnej teploty,  si priemerný aligátor vystačí s 2-3 kg potravy mesačne.
 • Aligátory majú v papuli od 74 do 80 zubov. Keď im zub vypadne automaticky je nahradený novým. Takto im za život môže narásť až neuveriteľných 2 000-3 000 zubov.
Rozdiel medzi aligátorom a krokodílom

One Response to Aligátor

 1. doucovanie hovorí:

  uff, to ze aligator vydrzi teploty okolo 4°C som nevedel, predpokladal som ze oni potrebuju slnko tak ako plazy – to aj podporuje predposledny bod, kolko kg potravy potrebuju na udrzanie svojej teploty
  ze slnko ich dobija a nie potrava ako taka
  zaujimavu vec som videl v jednom dokumente na TV, ze pokial je aligator/krokodil znehybneny (napr. koli transportu) tak maximalne pol hodinu tak moze byt, inak ho musia uspat
  lebo ze v nom sa hromadi adrenalin a to by ho zabilo
  este ste mohli pridat kde v zoo je mozne vidiet u nas ci v blizkom okoli krokodila/aligatora

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>