Súčasné výskumy naznačujú, že stres môže aktivovať imunitné bunky v koži, čo následne vedie k zápalovým kožným ochoreniam.
Koža poskytuje prvý stupeň ochrany pred infekciou. Slúži nielen ako fyzická bariéra, ale tiež ako miesto pre biele krvinky, ktoré bránia telo pred inváziou baktérií a vírusov. Imunitné bunky v koži však môžu pod vplyvom stresu začať prehnane reagovať, čo vedie k zápalovým ochoreniam kože, akými sú napríklad psoriáza a atopický ekzém.
Stres môže spustiť zápalový proces u pacientov s rôznymi kožnými ochoreniami alebo nestabilnými podmienkami na pokožke. Ľudské telo totiž vníma stres prostredníctvom spojenia medzi kožou a mozgom, tzv. „brain-skin connection”.
Výskumníci pod vedením Dr. Petra Arc z Charité vyslovili hypotézu, že stres môže zhoršiť, respektíve vyvolať kožné ochorenie, vďaka zvyšovaniu počtu imunitných buniek v koži. Aby túto hypotézu otestovali, vystavili laboratórne myši stresu využitím hlasného zvuku. Výsledky testu ukázali, že stresová situácia mala za následok zvýšenie počtu zrelých bielych krviniek v koži. Okrem toho vedci zistili, že blokovaním funkcie dvoch proteínov, ktoré priťahujú imunitné bunky do kože, LFA-1 a ICAM-1, dokážeme predchádzať stresom indukovanému zvýšeniu bielych krviniek.
Spojenie týchto výsledkov naznačuje, že stres aktivuje imunitné bunky, ktoré sa striedavo podieľajú na vzniku kožných ochorení, ako i na ochrane pred vznikom týchto ochorení.