Súkromné doučovanie sa nosí

ist1-6693817-tutorial-with-teacher.jpgZhruba polovica prvákov na vysokých školách ročne využíva nejakú možnosť súkromného doučovania, a to najmä v závere svojho stredoškolského štúdia. Zaujímavé pritom je, že súkromné doučovanie sa zďaleka netýka len slabších študentov. Aké výhody, repektíve nevýhody teda prináša spomínaná forma vzdelávania?

Pozitíva

Učebný plán šitý na mieru

Individuálny prístup a vlastné tempo sú hádam najväčšou výhodou súkromného doučovaia. Obsah a forma ponúkaných kurzov totiž nemusí pokryť všetky potreby študenta. Avšak v prípade domáceho doučovania máte možnosť venovať sa presne tomu, čo potrebujete. Okrem toho si sami zvolíte aj frekvenciu a dĺžku doučovania.

Žiadne cestovanie

Pri súkromnom doučovaní spravidla chodí učiteľ za študentom a nie naopak. Najmä pri žiakoch na prvom stupni alebo telesne postihnutých je táto skutočnosť veľkým prínosom.

Intimita

Najmä pre žiakov s poruchami učenia alebo inými (napr. psychickými) ťažkosťami je vhodné uvažovať nad súkromným doučovaním. Nevhodné reakcie kolektívu by totiž mohli zbytočne vytvoriť, respektíve prehĺbiť traumu študenta. Citlivý a najmä trpezlivý prístup učiteľa je nesmierne dôležitý. Intimita, akú poskytuje táto forma vzdelávania, je dôležitá pre budovanie zdravého sebavedomia.

Vek nehrá rolu

Bežné kurzy sú spravidla určené pre študentov vyšších ročníkov, prípadne pre pracujúcich. Služby súkromného doučovateľa však môže využiť akákoľvek veková skupina.

Negatíva

Domáce prostredie

Nespornou výhodou súkromného doučovania je skutočnosť, že môžete vzdelávať v pohodlí domova. Doučovateľ príde za Vami, a tak nemusíte bojovať s pocitom, že sa vám nikam nechce. Na druhej strane poskytuje domáce prostredie množstvo príležitostí na rozpytoľovanie – súrodenci, rádio, televízia, a pod. Ak sa teda rozhodneme vzdelávať doma, mali by sme eliminovať všetky rušivé vplyvy na minimum. Najmä u žiakov môžu vznikať problémy s koncentráciu. Neustále odbiehanie od úloh znižuje efektivitu učenia.

Nesúťaživé prostredie

Absencia kolektívu znemožňuje porovnávať svoje vedomosti s ostatnými. Skupinové učenie vytvára priestor pre zdravú súťaživosť a môže pôsobiť motivačne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>