Profil: Jaroslav Fabian, fyzik

 Jaroslav Fabian patrí k najúspešnejším slovenským fyzikom. Je svetovo uznávaným odborníkom, priekopníkom prudko sa rozvíjajpúceho vedného odvetvia – spintroniky. Začínal na Slovensku, pokračoval za veľkou mlákou a dnes ho poznajú na celom svete.

Fabian JaroslavNarodil sa v Spišskej Novej Vsi a po ukončení gymnázia sa rozhodol pokračovať v štúdiu na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po úspešnom absolvovaní štúdia pôsobil na univerzite ako ašpirant, no po získaní Fulbright Fellowship (najprestížnejšie vedecké štipendium) v roku 1993 odišiel do New Yorku. Prednášal na viacerých popredných amerických i nemeckých univerzitách a od roku 2004 pôsobí ako univerzitný profesor v Regensburgu.

Priekopník spintroniky

So spintronikou, ktorá ho preslávila po celom svete, sa Fabian oboznámil až v USA. “Keď som sa k nej dostal, bola ešte v plienkach. Už vtedy som však v spintronike videl veľkú budúcnosť, čo sa aj potvrdilo,” hovorí Fabian. Priekopníkom rodiaceho sa vedného odvetvia – spintroniky sa stal po tom, ako objasnil mechanizmus, ktorým sa postupne stráca “pamäť” elektrónu. O niekoľko rokov neskôr už vymyslel prvý funkčný prototyp takzvaného spinového tranzistora. Ten by mal v budúcnosti nahradiť bežné tranzistory. “Ak ma niečo urobilo slávnym, tak práve tento objav,” tvrdí Fabian. (1)

Úspech a uznanie si však vyslúžil aj uverejnením odborného článku v prestížnom periodiku Review of Modern Physic, kde zhrnul všetky doterajšie poznatky z oblasti spintroniky. Úspech článku bol natoľko fenomenálny, že v priebehu niekoľkých mesiacov od jeho zverejnenia sa stal najrýchlejšie citovaným textom v histórii tohto periodika. Citovalo z neho už viac ako 1 300 odborníkov z celého sveta.(1)

Čo je to spintronika

Novým odborom elektroniky je spintronika, ktorá využíva k prenosu, spracovaniu a uchovaniu informácie okrem náboja elektrónu taktiež jeho spin. Kým elektronika funguje na základe toho, že materiálom tečie prúd elektrónov s elektrickým nábojom, spintronika využíva inú vlastnosť elektrónov – spin. Cieľom spintroniky je vymyslieť nové elektronické súčiastky s funkciami, aké predtým nemohli mať.

Viac o spintronike: Základné informácie, Spintronika dnes a zítra, Spintronika pod lupou

________________________________________

Zdroj: (1) - http://hnonline.sk/svet/c1-24057530-slovak-siahajuci-na-nobelovu-cenu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>