Slovenské “celebrity”

Ťažko sa mi písal nadpis tohto príspevku, lebo priznám sa, už aj mne sa pri slove “celebrita” tvorí po tele husia koža. Samotné slovo je v tom nevinne, no frekvencia s akou sa dnes používa ma neprestajne udivuje. Oveľa horšie však je nepochopenie významu tohto slova.

Prominenti, osobnosti, celebrity

Spomínanými prívlastkami sa dnes častujú ľudia na obrazovke takmer každý deň. Za výdatnej pomoci dennej tlače a množstva pochybných periodík sa vytvoril obraz, že celebritou je skrátka každý, kto sa čo i len na okamih mihne v “telke”. Stačí sa zúčastniť v reality show, odrapkať počasie alebo iba vulgárne pourážať všetkých naokolo a už ste “hviezda” na titulke. Kto je teda celebrita?

“Celebrita je veľmi známa osoba, ktorá k sebe púta veľký záujem širokej verejnosti a médií. Slovo celebrita sa odvodzuje z lat. “celebrere”. Známe osoby sa stávajú celebritami, až keď o nich stúpa záujem verejnosti a médií. Napríklad predseda predstavenstva Virgin Group Richard Branson, bol známy ako CEO, no globálnou celebritou sa stal až po svojom pokuse o oblet Zeme v teplovzdušnom balóne.” (1)

Na základe tejto definície do kategórie celebrita spadá len hŕstka Slovákov. Ostatní sa môžu považovať akurát za verejne známe osoby, aj to iba v rámci malého regiónu. Okrem toho platí, že prominent ≠ osobnosť ≠ celebrita. Význam týchto slov nie je rovnaký. Lenže čo možno očakávať od novinárov, respektíve moderátorov, ktorí neovládajú ani slovenskú gramatiku?

Skutočne významní ľudia

Keďže sa už nemôžem nečinne prizerať, ako médiá úspešne masírujú mozgy a prispievajú k tvorbe pokrivených hodnôt, rozhodla som sa na tomto blogu postupne zviditeľniť skutočné osobnosti slovenského národa. Chcela by som poukázať na ľudí, ktorí svojou prácou prispeli k pokroku, mieru alebo iným spôsobom pozitívne zviditeľnili Slovensko. Bude to výzva, lebo ako býva na Slovensku zvykom, okrem športovcov, modeliek a ľudí zo showbiznisu sa toho o úspešných Slovákoch veľa nevie. No napriek tomu sa pokúsim priniesť zopár informácií o ľuďoch, ktorí začínajú byť známi až za hranicami našej vlasti.

______________________________________________

Zdroj: (1) - http://sk.wikipedia.org/wiki/Celebrita

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>