Staré noviny môžu mať cenu zlata

zlato.jpgJaponskí vedci opäť triumfujú. Podľa zverejnených informácií vynašli lacný a efektivný gél, ktorý je schopný vyextrahovať mikročastice drahých kovov z bežných priemyselných odpadkov.

Stará počítačová technika, televízory, mobilné telefóny a iné priemyslené odpady – tam všade môžeme nájsť nepatrné množstvo drahých kovov. V snahe získať späť tieto cenné kovy sa pri recyklácii používa veľké množstvo chemických látok, ktoré zaťažujú životné prostredie. Japonci sa preto rozhodli nájsť šetrnejší spôbob spracovania takéhoto odpadu. Poslúžili im pritom iba obyčajné staré noviny.

Tím chemikov pod vedením Katsutoshiho Inoue z univerzity v Saga využil amorfnú štruktúru celulózy, ktorá umožňuje chemickým látkam jednoducho prenikať do vnútra svojej štruktúry a uchovávať sa tam. Vedci preto pomleli a prepláchli staré noviny a potom k vzniknutej papierovej hmote pridali zlúčeninu chlóru. Následnou úpravou zmesi dimetylamínom a formaldehydom získali gél, ktorý vysušili až na prášok.

Schopnosť gélu absorbovať častice kovov otestoval Katsutoshi na roztoku kyseliny soľnej, ktorý obsahoval častice medi, zinku, železa ale i zlata, platiny a paládia. Pridaním špeciálneho gélu dokázal z roztoku vytiahnuť až 90% zlata, platiny a paládia. Ostatné kovy ako meď, zinok a železo ostali pritom nepovšimnuté.

Unikátnosť tohto objavu spočíva aj v tom, že jeden kilogram gélu dokáže zadržať až 906 gramov zlata, pričom po oddelení častíc drahého kovu sa môže gél opakovane použiť.

_____________________________

Zdroj: technology.newscientist.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>