Aj EQ je dôležité

3.jpgKto by nepoznal skratku IQ? Inteligenčný kvocient a jeho meranie pomocou všakovakých testov si od počiatku minulého storočia vybudoval pevnú pozíciu v našom podvedomí. Jeho výška bola dlhodobo považovaná za dobrý ukazovateľ úspešnosti v živote. Ako sa však ukazuje, nie je to celkom tak. Ak ste si doteraz mysleli, že úspešnú kariéru možno urobiť len na základe výborných výsledkov v práci, mýlite sa. Životy ľudí totiž riadia emócie. A tak sa vedľa známeho pojmu IQ začína objavovať pojem ďalší: emočná inteligencia (EQ).

Emočná inteligencia ukazuje na hlbšiu a komplexnejšiu rovinu, ktorá sa zdá v mnohých ohľadoch dôležitejšia než je samotné IQ. Sleduje našu schopnosť reakcie v strese, zvládanie náročných situácií a rovnako si všíma mieru sebavedomia v každodennom živote. Emočná inteligencia popísaná psychológom Golemanom v podstate znamená cit pre vlastné emócie so schopnosťou ich správneho hodnotenia a tak regulovania vlastného správania a správania k druhým ľuďom.

5 základných zložiek EQ

 • sebaovládanie – zvládanie a kontrola citov
 • sebauvedomenie – poznanie samých seba, svojich emócií a regulácia vlastného správania
 • motivácia – schopnosť využiť emočný potenciál pre dosahovanie cieľov
 • sociálne zručnosti – nadväzovanie a udržovanie spoločenských vzťahov
 • empatia – vnímanie emócií druhých a následná regulácia správania k nim

EQ zasahuje do všetkých oblastí osobnosti – sebaistota, sebadôvera, riadenie impulzov, zodpovednosť za vlastné správanie a pracovnú výkonnosť, ctižiadostivosť, vytrvalosť, iniciatíva, schopnosť poučiť sa na vlastných chybách, empatia, schopnosť načúvať a komunikovať, diplomacia, vyjadrovanie svojich pocitov, schopnosť urovnať konflikt a prijať kompromis, atď.

EQ verzus IQ

Osobnosť s vyváženým pomerom IQ a EQ má veľkú šancu na úspech v pracovnom i súkromnom živote. Cvikom a skúsenosťami sa dokonca môže stať ešte lepším, keď EQ presiahne IQ. Naopak ten, kto má nadpriemerné IQ ale iba priemerné EQ máva často problémy v zamestnaní i spoločnosti. Veľkou výhodou i príležitosťou pre osobný rozvoj a kariéru je však skutočnosť, že emočná inteligencia sa dá na rozdiel od IQ skvalitňovať a rozvíjať oveľa ľahšie.
Emočný tréning prináša možnosť postupne sa zbavovať starých emočných návykov a vytvárať nové. Emočná inteligencia je vyjadrená v ľudskej zrelosti. Prejavuje virtuozitou medziľudských vzťahov, v ktorých dokážeme nadviazať vzťah, sme otvorení, empatickí, vnútorne čistí, skutočne takí, akí sme, dokážeme hovoriť o svojich potrebách, ale dokážeme pomôcť aj druhým ľuďom. Je to prirodzená cesta k ľudskosti. Akýkoľvek pokrok v oblasti emócií zásadne ovplyvňuje všetko, čo sa deje okolo nás. Zvyšovanie emočného povedomia je najväčšia investícia do seba a do spoločnosti. Ľudia pracujúci na svojej emočnej inteligencii ovplyvňujú svoju sociálnu inteligenciu a znižujú potrebu závislosti (fajčenie, prejedanie, alkohol, atď.). Investícia do osobného rastu a sebauvedomenia vlastných emócií je dnes natoľko významná, že stojí za realizáciu.

3 Responses to Aj EQ je dôležité

 1. Miroslav hovorí:

  Prosim vas chcel by som sa spitat ci existuje aj nejaka EQ stupnica?

 2. Silvia hovorí:

  Spytat sa pise s Y …

 3. amienne hovorí:

  Názory na možnosť presne zmerať a zadefinovať výšku, respektíve hodnotu emočnej inteligencie (EQ) sa dodnes rôznia. Aj keď v súčasnej dobe existuje viacero EQ testov, zatiaľ sa nepodarilo nájsť spôsob ako EQ spoľahlivo merať. Cieľom týchto testov je skôr odhaliť osobnostné charakteritiky danej osoby. Pri určitých povolaniach sú EQ testy dokonca súčasťou pohovoru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>