Štúdium na VŠ môže vyjsť draho

peniazeNielen externisti, ale aj denní študenti slovenských verejných škôl budú od septembra platiť školné. Hoci sa to mnohým nepáči, stanovisko Ministerstva školstva je nekompromisné. Každý, kto prekročí štandardnú dĺžku štúdia alebo sa rozhodne študovať súbežne na dvoch školách, bude musieť siahnuť hlbšie do vrecka.

Kto musí zaplatiť školné

Princíp a spôsob platenia školného je upravený zákonom o vysokých školách. Povinnosť uhrádzať školné na verejných vysokých školách po 1. septembri 2007 je opísaná v dokumente, ktorý vypracovala sekcia vysokých škôl Ministerstva školstva SR.

Uplatňovanie zákona v praxi

Interpretácia zákona je sporná. Názory sa rôznia nielen medzi pedagógmi a študentmi, ale i na samotnom ministerstve. Azda i preto zvolili niektoré univerzity pri vyberaní poplatkov za štúdium miernejší prístup. So školným sa rozhodli počkať napríklad na Prešovskej univerzite a Ekonomickej univerzite. Naopak, na Univerzite Komenského, či Trnavskej univerzite už poplatky začali vyberať. Vysoké školy však svorne upozorňujú, že študentom, ktorí nezareagujú na výzvu o zaplatení, hrozí podľa zákona o vysokých školách disciplinárny trest.

Prečo toľko kriku?

Po zmene vysokoškolského zákona volajú študenti aj súčasná opozícia. Mnohí ho dokonca považujú za protiústavný. Kameňom úrazu je predovšetkým fakt, že zákon platí spätne, to znamená, že školné by mali platiť aj študenti, ktorí nastúpili do škôl skôr, ako začal zákon platiť.
Nejasností okolo školného je však viac a konečný verdikt vynesie zrejme až Ústavný súd. Jedno je však isté, školám súčasný systém vyhovuje, a preto nevidia dôvod na zmenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>