Najčastejšie chyby pri písaní životopisu

pisanie-zivotopisu.jpgŽivotopis je spolu so sprievodným, prípadne motivačným listom prvou vizitkou, a preto musí náležite reprezentovať. Často stačí letmý pohľad a skúsený personalista si urobí dokonalý obraz o vašej osobnosti. Amatérsky napísané CV vás teda môže diskvalifikovať hneď na začiatku boja o prácu.

Najčastejšie chyby, ktorých sa uchádzači dopúšťajú pri písaní životopisu som zhrnula do nasledujúcich riadkov.

Slohová práca

Životopis je dokument, ktorý musí byť jasný, stručný a výstižný. Žiaden personalista nebude čítať dvojstranové slohové práce. Ak chcete zaujať, potom vytvorte úhľadný a štruktúrovaný prehľad vašich vedomostí, zručností a skúseností.

Hokej v gramatike

Ak si nie ste istí svojou gramatikou, tak si ju radšej dajte skontrolovať. Základná kontrola pravopisu sa dá spraviť aj pomocou nástroja vo Word-e. Nie je hádam nič horšie ako hrúbky v životopise.

Obrátená chronológia

Informácie o dosiahnutom vzdelaní, respektíve o zamestnaniach by mali byť zoradené od najaktuálnejších po tie najstaršie a nie naopak. Ku každej pracovnej pozícii priraďte aj obdobie trvania.

Prikrášľovanie

Hľadanie práce niekedy trvá aj mesiace, ale to nie je dôvod na podvádzanie. Ak sa vám nedarí presadiť, skúste porozmýšľať, v čom robíte chybu. Poraďte sa so svojimi priateľmi a rodinou, no neklamte. Uvedené jazykové schopnosti, dosiahnuté vzdelanie alebo referencie sa dajú overiť. Ak sa prevalí, že ste klamali, máte po renomé.

Odfláknutá úprava

  • nikdy neposielajte životopis napísaný rukou!
  • ak už využívate na zaslanie životopisu klasickú poštu, dajte pozor aby životopis nebol dokrčený, zamastený, alebo inak znehodnotený
  • aj pri písaní CV platí, že v jednoduchosti je krása. Priveľa štýlov, farieb a extravagantných fontov určite neurobí pozitívny dojem. Používajte maximálne tri typy písma a keď už volíte extravagantnú grafickú úpravu, dbajte na to, aby nenarúšala prehľadnosť celého dokumentu

Negatívne informácie

Údaje uvedené v CV by mali vyzdvihovať vaše pozitívne stránky. Čitateľ musí nadobudnúť pocit, že vy ste ten správny človek, ktorého hľadá. Do životopisu nepatria informácie o dôvode odchodu z predchádzajúceho zamestnania!

Fotografia

Keď už posielate svoju fotografiu, potom si dajte záležať.

  • minimalizujte jej veľkosť (nikto predsa nestojí o zapratanú e-mailovú schránku)
  • použite aktuálny obrázok (foto spred desiatich rokov naozaj nie je dobrý nápad)
  • posielajte iba svoj portrét (postava vo väčšine povolaní nie je dôležitá)

Zabudnutý kontakt

Telefónne číslo, e-mailová adresa, prípadne adresa trvalého bydliska musia byť na viditeľnom mieste. Nikto nebude strácať čas hľadaním kontaktných údajov. Personalisti dostávajú denne desiatky dokumentov, nebudú teda zisťovať, z ktorej e-mailovej adresy ste písali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>