Deviataci preferujú obchodné akadémie a gymnáziá

Deviataci preferujú obchodné akadémie a gymnáziáTohtoroční deviataci si mohli podať prihlášky na dve stredné školy do 1. apríla 2008, pričom sa mohli rozhodnúť, na ktorú školu sa hlásia v prvom termíne (prijímacie konanie 5.5.2008) a na ktorú v druhom (prijímacie konanie 7.5.2008). Keďže túto možnosť využili takmer všetci žiaci, celkový počet prihlášok je dvojnásobne vyšší ako je reálny počet žiakov.

Podľa prieskumu, ktorý vykonali odbory Ústavu informácií a prognóz školstva je najväčší záujem o obchodné akadémie, gymnáziá a hotelové akadémie. Vyplýva to z pomeru hlásiacich sa žiakov na jedno ponúkané miesto. Podľa zverejnených výsledkov sa v prípade obchodných akadémii hlási na jedno miesto 1,8 prihlášky, na druhom mieste sú gymnáziá, kde na jedno miesto pripadá 1,6 prihlášky a v tesnom závese v poradí záujmu skončili hotelové akadémie.
Naopak, stredné odborné učilištia poľnohospodárke majú problém naplniť svoje kapacity. Na 3 700 voľných miest sa hlási iba 2 200 žiakov. V prípade ostatných stredných odborných učilíšť je pomer medzi voľnými miestami a počtom prihlášok rovný 1.

_________________________________
Zdroj: oficiálne stránky Ministerstva školstva Slovenskej republiky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>