Prvé transfúzie krvi

Prvé pokusy o transfúziu krvi siahajú do obdobia 15. storočia. Podľa historických zdrojov v roku 1492, keď pápež Innocent VIII upadol do kómy, došlo po prvý raz k prenosu krvi medzi ľuďmi. Umierajúcemu pápežovi bola poskytnutá krv pochádzajúca od viacerých darcov. Traja desaťroční chlapci sa rozhodli podstúpiť túto riskantnú operáciu výmenou za dukát. Na nešťastie pokus o záchranu pápeža nebol úspešný a vyžiadal si štyri ľudské životy.

Neskôr v 17. storočí predviedol prvú úspešnú transfúziu vedec Richard Lower. Tentokrát však pokus prebehol medzi zvieratami. Lower použil na záchranu dvoch psov hrubú striekačku vytvorenú z husieho pera a mechúra.

Po zvieratách logicky nasledovali skúšky na ľuďoch. V roku 1667 bola uskutočnená transfúzia jahňacej krvi deväťročnému chlapcovi trpiacemu horúčkou. Jahňacia tepna sa prepojila s chlapcovým predlaktím, bez akýchkoľvek negatívnych reakcií u pacienta. Táto procedúra bola následne použitá u viacerých iných pacientoch, až do smrti jedného z nich. Po nešťastnej udalosti francúzsky parlament zakázal všetky transfúzie u ľudí.

 

_________________________________________________

Zdroj: www.wikipedia.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>